گرایش اقتصاد شهری

رسالت ما جلب اعتماد و رضایت شماست

 1342 بازدید
 1398/03/08

خدمات مشاوره انجام پایان نامه، پروپوزال و مقاله ارشد و دکتری | رایان تزیز در گرایش اقتصاد شهری

رشته اقتصاد گرایش اقتصاد شهری

اقتصاد شهری بر مبنای تقاطع جغرافیا و اقتصاد تعریف می شود. این رشته با پیوند زدن اقتصاد و جغرافیا به هم، به بررسی انتخاب های جغرافیایی یا مکانی خانوار ها می پردازد. همچنین نا کارآمدی های انتخاب مکانی را تشخیص داده و سیاست های عمومی جایگزین جهت گسترش انتخاب های کارآمد را مورد بررسی قرار می دهد. هدف از تشکیل این دوره تربیت متخصصانی است که توانایی تحلیل و بررسی مسائل مطرح در سیستم های شهری را در حوزه های مختلف از قبیل: رشد و توسعه شهرها، حمل و نقل، مسکن، حاشیه نشینی و مهاجرت، اشتغال و بیکاری، رفاه اقتصادی، استفاده مناسب تر از امکانات اقتصادی، مشکلات زیست محیطی و … را دارا باشند و با پشتوانه درک تئوریک، توانایی تحلیل مسائل شهری مربوط به ایران را کسب کنند.

با اهميت يافتن درآمدهاي نفتي در اقتصاد كلان كشور بويژه در سالهاي پس از اصلاحات ارضي، اقتصاد ملي و در راس آن اقتصاد شهري از وابستگي به توليدات كشاورزي يا مازاد محلي تغيير پايگاه داد و به درآمدهاي حاصل از فروش نفت يا مازاد ملي متكي شد و بدين طريق دولت به اصلي ترين متولي توزيع و هزينه كردن اين درآمدها و تزريق آن درجوامع شهري تبديل گرديد. از آن پس كاربردپذيري نظريه هاي سنتي در تحليل اقتصاد شهري با ترديدهاي جدي مواجه گشت و در اين راستا اولين جرقه علمي در سال 1373 در نظريه دولت و شهرنشيني مطرح شد. اين مقاله با ارايه مستنداتي از موردپژوهي شهر سرابله نشان مي دهد كه اقتصاد شهري از مازاد محلي موجود در حوزه هاي روستايي تغذيه نكرده است بلكه دولت طي دهه هاي اخير با ايجاد و توسعه نظام ديوانسالاري و تزريق سرمايه هاي حاصل از فروش نفت (مازاد ملي)، نقش تعيين كننده اي در سازماندهي اقتصاد شهري ايفا كرده است؛ حتي برقراري روابط شهر با حوزه هاي روستايي نه بصورت طبيعي - سنتي،بلكه از تبعات و مشتقات كيفيت عملكرد دولت در ناحيه (شهر و روستا) مي باشد. در مجموع مقاله حاضر ضمن ايجاد نوعي ترديد در تعميم زماني و مكاني نظريه هاي سنتي و بر اساس موردپژوهي شهر سرابله، بركاربردپذيري نظريه دولت و شهرنشيني در تبيين و تحليل اقتصاد شهري و روندهاي اخير شهرنشيني كشور تاكيد مي ورزد.

 

توجه: جهت سفارش مشاوره انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری رشته اقتصاد گرایش اقتصاد شهری کافیست از طریق تماس با ما یا "منوی ثبت سفارش" موجود در سایت اقدام نموده تا کارشناسان ما در کمتر از 30 دقیقه به شما پاسخ دهند.

همین حالا با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.