گرایش مديريت حوزه هاي آبخيز

رسالت ما جلب اعتماد و رضایت شماست

 1538 بازدید
 1398/03/08

خدمات مشاوره انجام پایان نامه، پروپوزال و مقاله ارشد و دکتری | رایان تزیز در گرایش مديريت حوزه هاي آبخيز

مديريت حوزه هاي آبخيز


تاثير فعالیت‌های گسترده انسان بر اكوسيستم‌هاي طبيعي، مسائل و مشكلات گسترده‌ زيست محيطي را به‌دنبال داشته است. تخريب جنگل‌ها و مراتع براي توسعه روستائي، شهري و صنعتی به‌صورت اقتضایی و بدون در نظر گرفتن استعداد و پتانسيل، موجب تخريب اراضي، كاهش پوشش گياهي و نفوذپذيري آب در خاك، افت سطح سفره‌هاي آب زيرزميني، طغيان رودخانه‌ها و مسيل‌ها و افزایش تواتر سيلاب‌ها، افزايش خشك‌سالي‌هاي كشاورزي، وقوع گسترده زمين‌لغزش‌ها و فرسايش خاك، كاهش حاصلخيزي اراضي، كاهش توليد و افزايش هزينه‌هاي توليد و نهایتا تهدید امنیت غذایی شده است. مديريت بخشی در اراضي جنگلي، مرتعي، كشاورزي، بهره‌برداري غير اصولي از معادن، در نظر نگرفتن تمهيدات لازم مقابله با فرسايش آبي در پروژه‌هاي راه‌سازي و در معرض فرسايش قرار دادن اراضي حساس از جمله اراضي لسي و مارني نيز موجب بروز فرسايش تشديد شونده شده و خسارات عمده‌اي به منابع آب و خاك و منابع مالي كشور وارد مي‌آورد. با توجه به معضلات رو به رشد موجود از یک طرف و با توجه به افزایش روزافزون حجم فعالیت‌ها و اعتبارات از طرف دیگر و در نظر گرفتن مسئولیت وزارت جهاد کشاورزی در سطح اراضی بالغ بر 91 درصد مساحت کشور و بهره‌برداری از حدود 70 الی 75 درصد منابع آبی کشور، ضرورت دارد تا راهکار عملی و اساسی برای حفاظت و مدیریت منابع اراضی و همچنین منابع خاک و آب کشور با هدف کاهش تخریب اراضی و کاهش هدر رفت منابع خاک و آب ارائه شود.
برای برون‌رفت از این معضل، لزوم وجود مجموعه‌ای حاکمیتی در سطح وزارتخانه با وظیفه‌مندی مدیریت یکپارچه منابع طبیعی و کشاورزی در حوزه‌های آبخیز 30 گانه رده دو کشور و برنامه‌ریزی برای بهترین شکل مدیریتی در این عرصه‌ها و جلوگیری از تخریب و پسرفت آنها ضروری است. این مجموعه با در نظر گرفتن پتانسیل اراضی، اهداف مختلف کشاورزی، منابع طبیعی، مسایل زیست محیطی و معضلات اقتصادی-اجتماعی در این عرصه‌ها و با استفاده از سامانه‌های برنامه‌ریزی چندهدفی و مد نظر قرار دادن توسعه پایدار و با تکیه بر اسناد بالادستی، قوانین و مقررات و آیین‌نامه‌ها، با نظارت بر فعالیت‌های اجرایی همه معاونت‌ها و سازمان‌ها، از تخریب اراضی و سوء مدیریت در هر یک از بخش‌ها جلوگیری نموده و سیاست‌های کلان و دستورالعمل‌های استفاده از اراضی را اصلاح و ابلاغ می‌نماید. این دستگاه حاکمیتی بر چگونگی بهره‌برداری از اراضی به گونه‌ای نظارت دارد که هر یک از فعالیت‌ها موجبات افزایش بهره‌وری و توسعه پایدار را فراهم نموده و در نتیجه از هر گونه فعالیت تخریبی جلوگیری شود. برای ورود به موضوع مدیریت یکپارچه منابع طبیعی و کشاورزی، حوزه آبخیز مرکزی با کد 41 تماب و وسعت 2/9 میلیون هکتار از حوزه‌های آبخیز 30 گانه رده دو به عنوان پایلوت انتخاب می‌شود. با توجه به اینکه استان تهران در این حوضه قرار گرفته و امکان دسترسی ستاد مراکز اجرایی، تحقیقاتی و دانشگاهی برای آن آسان‌تر است، این حوضه انتخاب و مراحل برنامه‌ریزی و اجرایی در آن به مورد اجرا گذاشته می‌شود.

 

توجه: جهت سفارش مشاوره انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت حوزه های  آبخیز کافیست از طریق تماس با ما یا "منوی ثبت سفارش" موجود در سایت اقدام نموده تا کارشناسان ما در کمتر از 30 دقیقه به شما پاسخ دهند. همین حالا با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.